PRACOWNIA  USG

Ultrasonografia jest nieinwazyjnym i bezbolesnym podstawowym badaniem tkanek, naczyń oraz narządów wewnętrznych. Badania USG są niezbędne w trafnej i skutecznej diagnozie chorób.  Badania ultrasonograficzne charakteryzują się wysokim stopniem bezpieczeństwa, dlatego mogą być przeprowadzane (bez wpływu na stan płodu) u kobiet w ciąży.  Nowoczesny sprzęt ultrasonograficzny pozwala na uzyskanie wiarygodnego obrazu wybranych narządów wewnętrznych w ciele człowieka.

Pracownia USG Centrum Medycznego Gwinner świadczy usługi w zakresie:

  • badania USG jamy brzusznej,
  • badania ultrosonograficzne prostaty (przez powłoki brzuszne),
  • badania USG tarczycy,
  • badania ultrosonograficzne USG szyi,
  • badania USG węzłów chłonnych,
  • badania ultrosonograficzne USG jąder,
  • badania USG piersi,
  • badania ultrosonograficzne USG ślinianek,
  • badania USG drobnych zmian tkanek miękkich,
  • badania ultrosonograficzne USG stawów: bark, kolano, st. skokowy, nadgarstek
  • badania USG DOPPLER: tętnic kończyn dolnych i górnych, żył kończyn dolnych i górnych, aorty brzusznej i tętnic biodrowych, tętnic nerkowych, tętnic szyjnych.
  • badania ultrosonograficzne USG W PROFILAKTYCE NOWOTWORÓW

Badania USG są bardzo pomocne w przypadku profilaktyki różnego rodzaju nowotworów -  między innymi raka piersi. USG piersi czyli sonomammografia jest bezbolesnym i nieinwazyjnym badaniem, stanowiącym uzupełnieni mammografii oraz pozwalające bardzo dokładnie określić wielkość znajdującej się w gruczole piersiowym zmiany chorobowej.

Systematyczne (kobiety między 30 a 50 rokiem życia - raz w roku)  profilaktyczne badania USG piersi w połączeniu z samobadaniem oraz mammografią (u kobiet powyżej 50 roku życia zaleca się wykonywanie badań co 2 lata) są niezbędnym elementem profilaktyki nowotworów piersi, które pozwalają na wczesne wykrycie a tym samym szybkiego wdrożenia leczenia zmian chorobowych.

Centrum Medyczne Gwinner ma na wyposażeniu następujący sprzęt USG:

Najnowszy  aparat LOGIQ P6 firmy GE, rok prod. 2019

Jak przygotować pacjenta do wykonania badania ultrasonograficznego jamy brzusznej ?

Najczęstszą przeszkodą przy prawidłowym ocenieniue stanu narządów znajdujących się w jamie brzusznej pacjenta jest zaleganie treści pokarmowych oraz gazów w jego żołądku jak również w  dwunastnicy oraz w jelitach. Dlatego też badania USG wykonywane są na czczo (nie należy spożywać pokarmów w czasie nie krótszym niż sześć godzin przed wykonaniem badania USG, dozwolone jest natomiast przyjmowanie niewielkich ilości niegazowanej wody, spożywanej w ten sposób aby unikać nadmiernego połknięcia powietrza). W wyznaczonym na badanie dniu nie należy również spożywać takich produktów jak kawa czy mleko, oraz wykluczone jest również życie gumy i palenie papierosów.

Osoby, które przyjmują leki powinni je zgodnie z zaleceniami lekarza, a do popicia powinny wybrać wodę niegazowaną. Przyjęcie leków powinno sie odbyć nie później niż na godzinę przed planowanym badaniem USG. W dzień poprzedzający badanie, w godzinach popołudniowych i wieczorem zaleca się unikania przyjmowania pokarmów oraz płynów powodujących wzdęcia (napoje gazowane, jogurty i inne). Osoby mające tendencję do wzdęć - oprócz wcześniej wymienionych zaleceń, powinni na już na dwa dni wcześniej przed planowanym badaniem stosować dietę lekkostrawną. Na dzień poprzedzający planowane badanie należy zastosować przyjąc wieczorem jedną kapsułkę Simetigastu Forte oraz jedną w dniu badania reno. Można stosować również Espumisan (dawkowanie - 3 razy dziennie po 3 lub 4 kapsułki) - jest to środek odgazowujący który można nabyć bez recepty w aptece.

Jak należy przygotować się przed badaniem ultrasonograficznym prostaty?

Badania USG prostaty obejmują ocenę stanu pęcherza moczowego oraz ogólną ocenę prostaty czyli gruczołu krokowego. Ocenia się również zaleganie moczu po opróżnieniu pęcherza. Maksymalnie wypełniony pęcherz (w miarę możliwości) stanowi warunek konieczny do przeprowadzenia badania USG przez powłoki brzuszne. Inaczej dostęp fali ultradźwiękowej do tego gruczołu będzie umożliwiony przez gazu w końcowym odcinku jelit. Aby prawidłowo napełnić pęcherz moczowy, powinno się przyjąć od 1 do 1.5 litra niegazowanego płynu (na godzinę przed wyznaczonym badaniem). W tym czasie należy wstrzymać się również przed oddawaniem moczu. Po wykonaniu tej części badania, pacjent powinien udać się do łazienki celem pomiaru pozostałej ilości moczu w pęcherzu. Jeżeli istnieje taka możliwość to pacjent powinien na badanie dostarczyć również wyniki wcześniejszych badań USG danego miejsca oraz wyniki innych badań mających związek z badanym problemem. W określonych przypadkach istnieje możliwość odstąpienia od tej zalecanej procedury, jednak wtedy do badania należy przyjechać 1.5 godziny przed czasem (a nawet poprzedniego dnia, żeby móc wspólnie z lekarzem ustalić indywidualne warunki przygotowania).